Kamenolomi
Sedimentna (dolomit) i eruptivna (dijabaz) stijena – ukupno 4 ekspoatacijska polja.
Kamen se od početka ljudskog života na Zemlji koristio kao oružje i alat, nakit, stan i na koncu grobnica.
Razvoj civilizacija od davnina oslanjao se na kamen jer je graditeljstvo bilo vezano za prirodne materijale razvoj te je za svoje oblike, forme i kulturnu ostavštinu u velikoj mjeri dužno kamenu koji je duboko utkan u sve tradicijske i prirodne vrijednosti graditeljstva i umjetnosti.Danas, kamen je također važan čimbenik razvoja jer je i dalje nezamjenjiv građevni element u graditeljstvu i cestogradnji.
Radlovac d.d. eksploatira na četiri kamenoloma od kojih su dva (Oršulica, Hercegovac) – ležište dolomita (sedimentna stijena) te dva (Žervanjska, Brenzberg) – ležište dijabaza (eruptivna stijena).
DOLOMIT
Dolomit je naziv i za mineral i za sedimentnu stijenu, a oboje su izgrađeni od kalcij-magnezijeva karbonata (CaCO3 x MgCO3) u kristalnome stanju.
Dolomitne stijene su jedne od najčešćih sedimentnih stijena (čak 10% svih sedimentnih stijena su dolomiti), lako se drobe pa se upotrebljavaju u građevinarstvu, za gradnju cesta i puteva, u cestogradnji za proizvodnju asfalta te za proizvodnju betona.
Dolomit se koristi kao sirovina za cement i za dobivanje magnezija, a prerađeni dolomit služi kao vatrostalni materijal za gradnju metalurških peći. U hortikulturi, dolomit i dolomitni vapnenac dodaju se tlima zbog smanjivanja kiselosti.
Može se koristiti i u prehrani kao dijetni prilog pod pretpostavkom da će biti dobar simultani izvor dva važna elementa u prehrani: kalcija i magnezija.
ORŠULICA
HERCEGOVAC
Svojstva
Namjena
DIJABAZ
Dijabaz je žična stijena bazaltske magme nastala hlađenjem i kristalizacijom iz magme ili lave i sastoji se pretežito od silikatnih minerala – silicij (Si), aluminij (Al), željezo (Fe), kalcij (Ca), natrij (Na), kalij (K) i magnezij (Mg).Eruptivne ili magmatske stijene u Hrvatskoj su rijetke što još više potencira njihov značaj.
Njihova primjena u niskogradnji za završne habajuće slojeve i za proizvodnju izolacijskih građevnih materijala, gotovo da svrstava ove mineralne sirovine u strateške za ekonomiju neke države.